FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google

Poprzedni temat «» Następny temat
Encorton
Autor Wiadomość
Wookash 
Dante

Wysłany: Sro 13 Kwi, 2011 20:19   Encorton

Witam. Chcialem sie spytac forumowiczow, czy mial ktos stycznosc z tymi tabletkami? mam zaufana weterynarke, ktora pomogla nam w wielu sytuacjach, ale nie jestem do konca pewny jesli chodzi o ta sprawe. Dante od dlugiego czasu mocno sie drapie, czasami rzadziej czasami czesciej, ale miewa momenty, ze drapie sie dosc intensywnie.

Nikt nie jest w stanie nam konkretnie powiedziec co jest przeczyna i jak walczyc z tym problemem. Ostatnio wlasnie weterynarka przypisala nam te tabletki i prosila dawac mu po jednej przez 7 dni. W internecie natomiast wyczytalem rozne opinie na temat tego leku, w tym duzo negatywnych. Dlatego chcialem sie poradzic tutaj, co sadzicie na ten temat?

Żaba i Aga 

Wysłany: Sro 13 Kwi, 2011 22:02   

A może na początek zmień karmę na taką dla alergików? żeby nie zawierała zbóż i kurczaka.
Encorton rozwala wątrobę przy dłuższym podawaniu.
Ja kiedyś miałam problem z jamolem, który się drapał, wygryzał dziury w futerku itp. Były to początki neta, wet, który się nim opiekował stwierdził, że pies na nużycę i na pewno grzyba i zapisał właśnie encorton i jakieś inne zastrzyki. Traf czy szczęśliwy los chciał, że wracając z działki późnym wieczorem podjechałam pod całodobową klinikę po obroże na kleszcze i przy okazji zapytałam o problemy skórne. okazało się, że psa z alergią pokarmową wet bez badań chciał leczyć na nie istniejące choroby i w krótkim pewnie czasie by go wysłał do nieba :shock: :twisted:

sylwia i boksery 

Wysłany: Sro 13 Kwi, 2011 23:21   

U nas po Encortonie wcale nie było lepiej z drapaniem się.
Sierśc zmatowiała, zrobiła się tłusta a na dodatek widziałam złe samopoczucie u psów, często były wymioty.
Na tą chwilę u mnie też ma takiego "drapacza"-Cyrusa. Alergia pokarmowa, no cóż, ciągle coś sprawdzam, ale z moich obserwacji wynika, że to szczególna wrazliwośc na wilgoc w powietrzu i na pleśń z gleby.
Nie daję żadnych sterydów, tylko staram się załagadzac wapnem.

sauatka 

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 08:34   

Mój pies był na encortonie przez jakieś 6tygodni. Musieliśmy opanować drapanie (rozdrapywał uszy i brodę do krwi). Encorton pomógł, ale odstawiliśmy bo zmieniliśmy karmę i alergia nie wróciła.
Nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych (no może poza sikaniem na potęgę), ale po tym co czytałam w internecie nie zdecydowałabym się podawać tego psu dłużej (ponoć niektóre psy dostają to dożywotnio :shock: )

Wookash 
Dante

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 10:44   

Dzieki za odpowiedzi. Ja tez wlasnie jestem sceptycznie nastawiony do sterydow i zaluje, ze kupilem te tabletki. Jak narazie dalem mu jedna zaraz po tym jak poszla weterynarka, natomiast pozniej troche poczytalem w necie o tym encortonie i odrazu napisalem tu na forum do was.

Co do karmy. Moj od dluzszego czasu jest na royalu maxi mature. Czy ta karma dla alergikow to royal maxi sensible? Nie ma zadnej roznicy w cenie wiec jak obecna karma sie skonczy moge odrazu zamowic ta sensible. Czy moze jakas inna?

Boksery Dwa 
symulant

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 11:01   

Znam sporo przypadków uczuleń na karmy Royal Canin. Dla alergików jest rzeczywiście Sensible, ale może zastanów się też nad zmianą marki?

Wookash 
Dante

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 11:50   

Nie ma problemu moge go przezucic na inna marke, tylko na jaka? cale zycie dostawal royala i mi sie wydawalo, ze karma jest dobra. Piekna siersc, je z apetytem itd. Nie orientuje sie jakie inne karmy sa rowniez dobre. Eukanuba?

zaczsa 

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 16:14   

U nas chwyciła Acana Lamb&Rice (wtedy) teraz to Lamb&Apple. Generalnie jagnięcina polecana jest dla alergików.

DMLG 

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 17:11   

hej
ja uważałabym z encortonem
to jeden z najsilniejszych sterydów jakie w ogóle się podaje
to lek stosowany w szeroko pojętej chemioterapii tak u ludzi jak i u zwierząt
mało tego to lek który nie na każdego działa, jest niesamowicie uzależniający - nawet stosowany przez 7 dni trzeba z nim uważać

ja nie mam z nim dobrych doświadczeń
encortonem była leczona nasza GAPA - odeszła po 7 dniach intensywnego leczenia tym sterydem - był podawany jak środek pomagający przy chemioterapii i środek który miał jej pomóc w chodzeniu przy zwyrodnieniu kręgosłupa

steryd odebrał jej wszystkie siły, odchodziła w cierpieniu

mój wet który się nami zawsze zajmował osłupiał gdy zobaczył co ten lek zrobił z naszym faflem, a wet który na północy Polski zajmuje się chemią był zdezorientowany - choć to na jego zalecenia ten właśnie lek włączyliśmy do leczenia

ja polecam steryd MEDROL - ten lek utrzymywał nas w dobrej kondycji 7 miesięcy. - podawany z Bioprazolem jako osłona dla przewodu pokarmowegi zwłaszcza żołądka
MEDROL stosuje się w zaburzeniach dermatologicznych - spytaj lekarza, to on powinien udzielić najlepszej informacji

Boksery Dwa 
symulant

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 17:30   

Ja ze swej strony przetestowałam na alergikach z dobrym skutkiem i polecam:
Josera Festival (aktualnie używam, doskonała też dla niejadków)
Josera Sensi-Plus (delikatniejsza, z kaczką+ryżem)
Eukanuba Lamb&Rice
Hills Lamb&Rice
Purina Pro-Plan Sensitive (bodajże łosoś+ryż)
Nutra Nuggets Lamb&Rice (tzw. czerwona) - z tym że ta moim zdaniem nieco się "popsuła" w ostatnich latach
Diamond Naturals Lamb&Rice

a z leczniczych:
Eukanuba Dermatosis
Trovet Hypoalergic Lamb&Rice

Wookash 
Dante

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011 22:04   

Straszne rzeczy wyczytuje na temat tego encortonu i stwierdzam, ze sterydy chyba nawet nie pozostawiam na ostatecznosc skoro to ma takie efekty uboczne... Najdziwniejsze jest to, ze wiele weterynarzy to zaleca :/ i gdyby nie moja ostroznosc i ciekawosc na temat tych sterydow to zapewne bym mu dawal tak jak zalecila nam weterynarka.

Apropo karm, dzieki za liste. Przegladajac co jest na telekarmie to najbardziej wpadla mi w oczy karma "Eukanuba Daily Care Sensitive Skin" - wydaje sie, ze idealna na problemy z drapaniem. Oby tylko skuteczna... Mieliscie doswiadczenie z ta karma?

DMLG 

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011 07:15   

hej
właśnie - polecają sterydy bo nie znają leków zastępczych
tak samo jest z pediatrami - na wszystkie dolegliwości sórne - walmy w dzieciaka sterydem - też to przerabiałam, i mówię wam - steryd to ostateczność
można też leczyć maścią niesterydową - i czasem wystarczy spytać dermatologa
większość leków stosowana u ludzi jest wykorzystywana u zwierząt

a pro po- swędzenia - może spytaj weta czy można wykorzystać FENISTIL w kroplach
bardzo dobrze działa
na pewno fenistil w a erolozu któy odstrasza owady można używać też dla zwierząt, może i krople zadziałają

sauatka 

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011 08:15   

co do karm, my zmieniliśmy najpierw na weterynaryjnego Royala Hypoallergenic, a teraz na Acana Pacifica. Royal służył bardzo dobrze, ale nie był do dostania w sklepach, co dla nas trochę niewygodne.
Na początku zalecono nam royala hypo. i ZERO smakołyków, w tamtym czasie wystarczyło, że dostał plasterek szynki i zaraz był rozdrapany. Teraz już 'wyczułam' co mogę mu podać, a co jest zakazane ;)
Powodzenia!

Faro 

Wysłany: Pią 29 Kwi, 2011 11:34   

Moj Maks był długo na Encortonie (ale dostawał minimalna dawke ) Nie było jakis problemów z powodu podawania tego leku (Ci co znają historie Maksa-"agresora" widza , że to iz wyszedł "na prostą" było chyba cudem).
Encorton to steryd - sterydy podaje sie również przy stanach alergicznych . Mysle, ze własnie dlatego Twój psiak dostał Encorton ( zobacz jeszcze jakie to tabletki 10mg czy wieksze) Własciwie dobrana dawka sterydu powinna powstrzymac drapanie -ale to tylko rozwiazanie chwilowe (potwierdzające podłoże alergiczne). Podstawą w takim przypadku jest wykonanie testów alergicznych (bowiem psiak wcale nie musi miec alergii pokarmowej ) tym bardziej jesli cały czas jest na tej samej , dobrej jakosciowo karmie .
Przy wykluczaniu alergii pokarmowej - zasadą jest przestawienie psa na białko, z którym do tej pory nie miało zwierzę do czynienia (można to zrobic gotując psu mięso, które nigdy nie miał podawane).

[ Dodano: Pią 29 Kwi, 2011 12:48 ]
Jeśli chodzi o suche karmy - od lat mam dobre zdanie o Eukanubie dermatosis , to dieta weterynaryjna nie zawierająca białka drobiu , które najczęściej jest alergenem .
Polecano nam tez Hillssa z/d* ULTRA ALLERGEN FREE (tam wprawdzie jest białko drobiowe, ale jak tłumaczyła mi lekarka jego cząsteczki są tak "mocno rozbite " w procesie hydrolizy, ze nie wywołuja reakcji alergicznych) Karma ta sprawdziła sie w przypadku " mocno alergicznej boksinki" (ale u mojego psiaka wywoływała problemy zoładkowe) . Przy stosowaniu "diety eliminacyjnej" nalezy pamietac o "zero smakołyków" i tym , ze całkowite efekty pojawiają sie po pewnym czasie (2-3 tygodnie ) .

Wookash 
Dante

Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 22:30   

Dzieki wielkie za obszerna wypowiedz. Do tej pory nie zdecydowalem sie uzyc encortonu gdyz mialem mieszane uczucie ale narazie nie widze chyba innej mozliwosci poniewaz Dante zaczal sie tak drapac na pysku, ze wystepuja juz lekkie rany. Dawka jaka dostal to 20mg. Dzisiaj podalem mu jedna cala tabletke. Jak czesto mu podawac i w jakich ilosciach? pytam bo chcialbym rowniez uslyszec opinie kogos, kto juz stosowal to na swoim boksiaku.

W nastepnej kolejnosci zmieniam mu karme na eukanube dla psow o wrazliwej skorze. Sposrod wszystkich, ktore znalazlem ta wydaje sie naprawde dobra. Ale jak to bedzie w praktyce, zobaczymy...

Zastanawiam sie tez, czy nie robie zle dajac swojemu psiakowi od czasu do czasu jakies miesko itd. Czy to moze rowniez miec wplyw na alergie? wiem, ze sa ludzie, ktorzy karmia tylko iwylacznie karma i nic wiecej... Ale czy naturalne jedzenie na ktorej psy zyly od wiekow naprawde moga szkodzic i powodowac alergie?

Bylbym bardzo wdzieczny o szybka odpowiedz co do dawkowania tego encortonu. Dante ma juz prawie 7 lat a co do wagi to nie wiem, ale jest spory jak na boksera (podejzewam, ze troche ponizej 40kg).

Żaba i Aga 

Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 09:05   

Wookash napisał/a:
W nastepnej kolejnosci zmieniam mu karme na eukanube dla psow o wrazliwej skorze.

pies się męczy a Ty dopiero teraz zmieniasz karmę? :shock: :twisted: I czekasz na cud chyba bo nic innego wydarzyć się nie może :twisted:
Zal Ci było odstawić poprzedni worek, tylko trzeba było go skarmić? :twisted:

Wookash 
Dante

Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 12:56   

Sorry ale uwazam, ze troche przesadzilas z ta wypowiedzia. Kazdy doradza co innego i ja juz sie gubie w tym wszystkim. To samo sie dzieje u weterynarzy jak i na forum. Co do karmy. Do dzisiaj uwazalem, ze Royal mu odpowiada skoro prawie 7 lat na niej przejechal bez wiekszych problemow. Byl okres, ze dostawal purine i faktycznie szybko bylo widac, ze ona mu nie lezy poniewaz wymiotowal itd. Po royalu tak nigdy nie mial. Dopiero od jakiegos krotkiego czasu widze, ze drapanie sie coraz bardziej nasila. Kupie mu worek tej eukanuby i jesli problem nie odejdzie to co? wyrzucic 200 zl. i wydac nastepne, zeby sie dowiedziec ze jest zle? latwo sie mowi osoba, ktorzy maja swoje fundusze. U mnie sytuacja jest inna. I nie tlumacze sie tym tylko spodziewalbym sie troche wyrozumialosci a chyba widac, ze zalezy mi na zdrowiu mojego psa! :evil:

di 

Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 18:18   

Nie trzeba od razu kupować 10 kg karmy , można kupić mniejszy worek np.2 czy 3 kg i sprawdzić czy pies nie ma uczulenia na nią.
Uważam też, że żadna najlepsza karma , czy sterydy nie pomogą jeśli podkarmia się dodatkowo psa np. mięsko , bułeczki , serki , smakołyki itp. bo te produkty mogą zawierać alergeny i cała praca z leczeniem idzie na marne. :/
Co do alergii przy karmieniu naturalnym a nie suchym- przemysłowym to jak najbrdziej zdarza się.
Moja poprzednia bokserka jadła tylko naturalne jedzenie ( gotowane , surowe) nie cierpiała suchego i tak miała postępujacą alergię.
Dopiero przejście na suchą karmę weterynaryjną pozwoliło w końcu jakoś żyć ( zastrzyki sterydowe też dostawała ) i oczywiście absolutna dieta :!: .
Dwa lata była na Royal Hypoallergenic ale uczuliła sie na gluten i białko drobiowe i przeszłam na Eukanubę dermatosis i na tym była do końca życia .
Przy długotrwałej poprawie można pomału wprowadzać z powrotem inne produkty ale w przypadku mojej suni kończyło się to ostrym zapaleniem AZS i wizytą w klinice , alergia nigdy się nie cofnęła .

Faro 

Wysłany: Nie 08 Maj, 2011 06:11   

Encorton - w przypadkach z którymi miałam do czynienia (mój Maksik i inne boksie z których leczeniem miałam "osobisty kontakt" ) miały podawany encorton ZAWSZE w dawce dokładnie dobranej do wago ciała (dziwi mnie więc , że lekarz zlecił encorton bez dokładnego zważenia psa - tak "na oko"). Dawka ta była dzielona "na dwa" i podawana rano i wieczór. wg mnie "20-stka" to dość dużo , warto by to skonsultować z innym lekarzem . Podam Ci na pw adres forum gdzie odpowiada lekarz, który własnie leczył Maksa - na forum tym pisze jako Jarek.
Przy encortonie(jak i innych sterydach) ważne jest by nie odstawiać ich "natychmiast". Robi sie to zmniejszając sukcesywnie dawke i schodząc do "zera" .
Co do karmy - to faktycznie kup mały worek eukanuby i zacznij nia karmic , jak nie będzie sensacji zoładkowych , czy większego drapania - kup wtedy duzy.
Widzisz - to , ze do tej pory na Royalu było o'key nie znaczy , że teraz jest to odpowiednia karma . psina mogła uczulić sie w międzyczasie (to tak jak z ludźmi - jako dziecko nigdy nie byłam alergikiem , nic , nigdy mnie nie uczulało , a teraz "po 40-stce" zaczęły się u mnie problemy z alergią ). M.

[ Dodano: Nie 08 Maj, 2011 07:22 ]
Nasz lekarz dobierał dawkę graniczną (tzn. minimalna , przy której psiak przestawał się drapać).

baster30 

Wysłany: Nie 08 Maj, 2011 18:12   

Faro masz rację. Mój Baster dostaje od dwóch miesięcy encorton 5 - tkę. Jak mówi mój wet jest to dawka fizjologiczna.

Nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych poza sikaniem w troszkę większych ilościach. Natomiast poprawa życia u psa 1000 %, żadnych świądów, drapań sierść prawie jak u szczeniaka.

Wookash 
Dante

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 09:58   

Ja musialem odstawic encorton. Dante po trzech dniach kuracji mial mocna biegunke pil wode w duzych ilosciach i sikal na potege. Od teraz zmienilem karme oraz przestalem dawac jakiekolwiek smakolyki. Mija tydzien i wydaje mi sie, ze jest znacznie lepiej. Nie wiem co bylo przyczyna mocnego drapania. Moze byl to royal, moze smakolyki, moze i to i to. W kazdym badz razie teraz nie dostaje nic po za Eukanuba Sensetive Skin.

Odpowiedz do tematu